Sauny i solarium

Sauny / Łąka solarniania / Solarium / Strefa relaksu

Sauna infrared

Sauna infrared to sauna bez pary i z niską temperaturą powietrza, gdzie zamiast tradycyjnych pieców wykorzystywane są ceramiczne promienniki podczerwieni. W związku z tym z kabin Infrared może korzystać każdy, bez względu na wiek i kondycję fizyczną oraz bez ograniczeń częstotliwości.

Promienie podczerwone to promieniowanie cieplne, które penetruje skórę do głębokości ponad czterech centymetrów i jest z łatwością wchłaniane przez ciało. Sauna na podczerwień jest doskonałym substytutem sauny tradycyjnej. W trakcie korzystania z sauny na promienie podczerwone ciało jest nagrzewane, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wskutek tego zwiększa się przepływ krwi i następuje lepsze dotlenienie oraz ukrwienie tkanek. Skóra czerwienieje, co oznacza, że bogata w tlen krew dociera do miejsc, gdzie często może go być niewystarczająca ilość. Proces ten powoduje również usunięcie z organizmu dużych ilości toksyn, które nie zalegają w głębszych warstwach skóry.

Najlepsze efekty można osiągnąć przy regularnym stosowaniu – optymalnie raz lub dwa razy w tygodniu.

ZASTOSOWANIE W LECZNICTWIE

Najbardziej znanym zastosowaniem medycznym jest między innymi leczenie bólów mięśniowych, kontuzji, zwichnięć, chorób stawowych i zaburzeń krążenia w obrębie skóry. Z powodzeniem stosuje się promieniowanie podczerwone także w leczeniu wielu innych dolegliwości, np. bólów związanych z dyskopatią, złamaniami, zbyt intensywnymi ćwiczeniami fizycznymi, menstruacją. Seans w saunie można także wykorzystać w celu łagodzenia kurczy i napięć mięśniowych, szoku pourazowego. Promienie podczerwone są stosowane na szeroką skalę dla celów medycznych jako środek relaksacyjny i antystresowy. Całe napięcie i stres mogą rozpłynąć się w delikatnym cieple już w trakcie jednej sesji.

UŚMIERZANIE BÓLU

Ciepło wytwarzane przez promieniowanie podczerwone rozszerza żyły i wzmaga cyrkulację krwi. Lepsze krążenie pozwala by więcej tlenu dostało się do uszkodzonych komórek, co pomaga zmniejszyć ból i przyspieszyć proces leczenia.

KONTROLA WAGI

Sauna powoduje intensywne pocenie się, które jest częścią kompleksowego procesu termoregulacji ciała. Proces ten potrzebuje dużej ilości energii. Podczas pocenia się zwiększa się szybkość bicia serca i przemiana metaboliczna. W związku z głęboką penetracją promieni podczerwonych, w saunie na podczerwień można wypocić od dwóch do trzech razy więcej niż ma to miejsce w przypadku sauny konwencjonalnej, a tym samym spalić więcej kalorii.

ĆWICZENIA

Podczas 10-20 minutowej sesji w saunie, serce zwiększa prędkość bicia o 50%-75%. Nie występuje jednak porównywalne zwiększenie ciśnienia. Dzięki ciepłu naczynia krwionośne są rozszerzone i krew może szybciej płynąć. Regularne korzystanie z sauny może mieć taki sam wpływ na układ sercowo-naczyniowy i spalanie kalorii, co systematyczne ćwiczenia fizyczne. Wraz z rozgrzewaniem się ciała powiększa się pojemność serca i wzrasta tętno. Jest to, więc sposób osiągnięcia rezultatu, który można uzyskać dzięki ćwiczeniom fizycznym, korzystnym dla układu krążenia – bieganiu, jeździe na rowerze, wioślarstwie itp.. Podczas seansu, kiedy działaniu promieni podczerwonych poddane jest całe ciało, przepływ krwi na minutę może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

DETOKSYKACJA

Toksyny takie jak sód, alkohol, nikotyna, cholesterol czy ciężkie metale (kadm, ołów, cynk, aluminium) gromadzą się w ciele każdego dnia. Ciało eliminuje większość toksyn podczas pocenia się. Ogrzewanie promieniami podczerwieni przyśpiesza ten całkowicie naturalny proces. Wskutek szybszego krążenia krwi skóra wydala zanieczyszczenia i martwe komórki. Sauny na podczerwień oczyszczają skórę i tkanki podskórne ze zbędnych toksyn, czego efektem jest jędrna, gładka i zdrowa skóra. Regularne wizyty w takiej saunie mają także pozytywny wpływ na zmniejszenie cellulitu.